Menu
Section Menu

Food Fight Tour Options

Option 1: Basic

REGISTER FOR THE FOOD FIGHT TOUR HERE

What does this include? 

Working with your schedule, we provide an interactive and educational workshop about Food Waste in schools for one grade level. This session lasts about one hour. You can add additional grade levels if interested (see below).

Who is this generally for?

This is for schools who are conscious about the earth, and their students’ responsibility toward it. If would like your students to know more about the impacts of food waste as well as some solutions, this option is for you!

What does this cost?

$399. Add additional grades for only $100 per grade level.

REGISTER FOR THE FOOD FIGHT TOUR HERE


Option 2: Intermediate

What does this include?

A step up from just the Basic Tour, this option is all about solving a specific problem at your school when it comes to food. We include a one-on-one phone consultation, a completely customized problem-solving Deep Dive session with up to 20 students, as well as an individualized action plan for your school to follow after we leave.

Who is this generally for?

This option is for schools with a challenge related to their food system (school lunch food waste, nutrition, time, resources, etc). We customize a workshop so your students can come up with innovative solutions to your challenges.

What does it cost?

$999

REGISTER FOR THE FOOD FIGHT TOUR HERE


Option 3: Comprehensive

What does this include?

This is our most in-depth option on the Food Fight Tour. We include a one-on-one phone consultation, a completely customized problem-solving Deep Dive session with up to 20 students, an individualized action plan for your school to follow after we leave, quarterly follow-ups, and access to our expertise throughout the year as you are going through your action steps. We will also connect you to resources and assist you in working with your district or local decision makers if necessary.

Who is this generally for?

This option is for schools with a big challenge related to their food system that requires follow-up and assistance executing the solution. We customize workshops so your students and staff can come up with innovative solutions to your challenge(s). We then are available to you as a resource for the next 12 months as you implement these solutions.

What does it cost? 

$2599

REGISTER FOR THE FOOD FIGHT TOUR HERE


Option 4: Staff Training

If you’re looking to learn our method of collaborative problem solving to lead these workshops with your students, staff, or others, this is the option for you. We take two days to train up to 10 staff members to facilitate their very own Deep Dive. After this session, you will be able to confidently use the Deep Dive as an amazing resource in your tool kit for any challenges you face in the future.

What does this include?

This is a 2-day training, including a mock deep dive that you will lead with our guidance. We will provide food and all materials, including a Deep Dive booklet for each staff member.

Who is this generally for?

This is for staff who want to learn our method of problem-solving which can be used in the classroom and beyond. We have tools to help you break through challenges from the classroom to the boardroom.

What does it cost? 

$1599

REGISTER FOR THE FOOD FIGHT TOUR HERE


Still don’t see what you’re looking for? Contact ali.marrocco@healthyplanetus.org and we’ll see what we can do to find the right fit for your school!